Rozwiązywanie problemów

                   Należy sprawdzić    |    Pytania i odpowiedzi    |    Autotest monitora

Przed wezwaniem serwisu, należy sprawdzić w zawartych tu informacjach, czy nie można samodzielnie uporać się z zaistniałymi problemami. Jeśli pomoc fachowca jest konieczna, należy zadzwonić pod numer na karcie gwarancyjnej, numer w części informacyjnej lub skontaktować się ze swoim dealerem.

Brak obrazu. Nie można włączyć monitora. Czy kabel zasilania jest prawidłowo podłączony? Sprawdź podłączenie kabla i zasilanie.
Czy na ekranie widoczna jest wiadomość Brak połączenia, sprawdź kabel sygnałowy? Sprawdź podłączenie kabla sygnałowego.
Jeśli zasilanie jest włączone, ponownie uruchom system, aby zobaczyć czy pojawia się ekran logowania. Jeśli ekran logowania pojawił się na monitorze, uruchom komputer w odpowiednim trybie (awaryjnym dla Windows 98/95) i zmień częstotliwość karty video
(Zobacz: Ustawione fabrycznie tryby wyświetlania)

Uwaga: Jeśli ekran początkowy (ekran logowania) się nie pojawia, skontaktuj się z serwisem lub ze swoim dealerem.

Czy na ekranie widoczna jest wiadomość „Sygnał poza zakresem”? Ta wiadomość pojawia się, kiedy sygnał z karty video przekracza maksymalną rozdzielczość i częstotliwość monitora.

Ustaw maksymalną rozdzielczość i częstotliwość tak, aby mieściła się w zakresie możliwości motora.

Na ekranie nie ma obrazu. Czy dioda zasilania monitora mruga w odstępach jednosekundowych? Monitor znajduje się w trybie oszczędzania energii PowerSaver.

Naciśnij którykolwiek klawisz na klawiaturze lub porusz myszą, aby "obudzić" monitor i przywrócić obraz na ekranie.

Nie widać menu ekranowego (OSD). Czy została użyta blokada Menu ekranowego OSD, aby zapobiec zmianom ustawień? Odblokuj OSD naciskając przycisk MENU przez co najmniej 10 sekund.
Obraz na ekranie się trzęsie. Sprawdź konfigurację monitora, by upewnić się czy jest w trybie z przeplem (Tryb z przeplotem: Częstotliwość odchylania pionowego 43Hz, poziomego 87Hz, itd.) Sygnał z karty video przekracza zakres rozdzielczości i częstotliwości monitora.
Czy w pobliżu znajdują się źródła pola magnetycznego, takie jak zasilacze, głośniki lub linie wysokiego napięcia? Odsuń monitor od źródeł silnego pola elektromagnetycznego.
Czy poziom napięcia jest stały? Obraz na ekranie może wibrować czy drżeć o określonych porach ze względu na spadek napięcia w sieci.
Obraz na ekranie może zdawać się wibrować lub drżeć, przy awarii karty video lub głównej płyty komputera.
Na ekranie pojawiają się dziwne kolory lub obraz czarno-biały. Czy na ekranie widać tylko jeden kolor, jak gdyby oglądało się obraz przez celofan? Sprawdź podłączenie kabla sygnałowego.

Upewnij się, że karta video jest prawidłowo osadzona w gnieździe.
Czy kolory wydają się dziwne po uruchomieniu jakiegoś programu, albo po załamaniu się systemu operacyjnego między aplikacjami? Uruchom ponownie komputer.
Czy karta video jest poprawnie skonfigurowana? Skonfiguruj kartę video poprawnie posługując się instrukcją użytkownika.
Obraz jest przesunięty w jedna stronę. Czy została zmieniona karta video lub sterownik? Wyreguluj położenie i rozmiar obrazu przy pomocy OSD.
Czy została zmieniona rozdzielczość lub częstotliwość sygnały wysyłanego do monitora? Odpowiednio ustaw tryb wyświetlania karty graficznej.(Zobacz: Ustawione fabrycznie tryby wyświetlania)
Przesunięcie ekranu w jedną stronę może być spowodowane cyklem sygnały karty video. Ureguluj pozycję przy pomocy menu ekranowego OSD.
Obraz jest nieostry lub nie da się regulować OSD. Czy została wyregulowana rozdzielczość i częstotliwość monitora? Odpowiednio ustaw tryby wyświetlania karty video.
(Zobacz ustawione fabrycznie tryby wyświetlania)
Obraz jest częściowo zniekształcony. Czy w pobliżu znajdują się źródła pola magnetycznego, takie jak zasilacze, głośniki lub linie wysokiego napięcia? Otwórz menu ekranowe OSD i rozmagnesuj monitor.

Trzymaj monitor zdala od urządzeń elektrycznych.

Dioda LED miga, ale na ekranie nie ma obrazu. Czy częstotliwoś jest odpowiednio ustawiona w Parametrach wyświetlania w menu? Ustaw odpowiednio częstotliwość, korzystając z instrukcji karty video i informacji w rozdziale Ustawienia fabryczne trybów wyświetlania.

(Maksymalna częstotliwość dla określonej rozdzielczości może być inna, zależnie od produktu.)

Na ekranie widać jedynie 16 kolorów. Kolory obrazu zmieniły się po zmianie karty video. Czy kolory ustawione są prawidłowo? Dla systemu Windows 98(95):
Ustaw odpowiednio kolory klikając najpierw kolejno Panel sterowania, Ustawienia, Ekran.

Dla systemu Windows 3.1:
ustaw kolory korzystając programu narzędziowego karty VGA.

Czy karta video jest odpowiednio skonfigurowana? Skonfiguruj kartę video posługując się jej instrukcją użytkownika.
Ukazuje się wiadomość;”Nierozpoznany monitor”; znaleziono monitor z funkcją Plug & Play (VESA DDC) Czy zainstalowany jest sterownik monitora? Zainstaluj sterownik monitora zgodnie z Instrukcją instalacji sterownika.
Sprawdź w instrukcji karty video, czy obsługiwana jest funkcja Plug &Play (VESA DDC). Zainstaluj monitor zgodnie z Instrukcją instalacji sterownika.



Jeśli monitor nie działa prawidłowo należy sprawdzić.

  1. Sprawdź, czy kabel zasilania jest odpowiednio podłączony do komputera.
  2. Sprawdź, czy komputer przy uruchamianiu wydaje sygnał dźwiękowy więcej niż 3 razy.
    (Jeśli tak, należy przeprowadzić fachowy przegląd głównej płyty komputera.)
  3. Jeśli zmieniana była karta video lub inne urządzenia, sprawdź czy sterowniki karty video i monitora zostały zainstalowane.
  4. Sprawdź, czy częstotliwość skanowania obrazu jest ustawiona na 75Hz lub 85Hz.
    (Nie przekraczaj 60Hz przy maksymalnej rozdzielczości.)
  5. Jeśli masz problemy z zainstalowaniem sterownika karty video, uruchom komputer w Trybie awaryjnym, usuń Kartę grafiki, klikając najpierw przyciski Panel sterowania, System, Administrator urządzenia, a następnie uruchom ponownie komputer.

Uwaga:  Jeśli problemy uporczywie się powtarzają,skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.